Kenevir Yağının Yararları ve Kullanım Şekli

Kenevir tohumu yağı, kenevir tohumlarının soğuk sıkım yöntemiyle preslenmesiyle elde edilir. Kenevir tohumu yağının temel sağlık yararlarından biri, çok dengeli bir EFA (esansiyel yağ asitleri) karışımı sunmasıdır. Kenevir tohumu yağının içeriği; %55 linoleik asit (LA/omega-6), %22 alfa-linoleik asit (ALA/omega-3), %1-4 gama-linoleik asit (GLA), %1-2 stearidonik asit (SDA/omega-3) tir.

Yararları;

1) Omega-3 yağ asiti: Antikanser (kanser önleyici), antienflamatuvar (iltihap önleyici), antitrombotik (pıhtı atmasını önleyici), kalp-damar sağlığını koruyucu, antiosteoporotik (kemik erimesini önleyici), antialerjik (alerji önleyici), sinir sistemi sağlığını kor0uyucu, çocuklarda beyin gelişimini destekleyici ve daha birçok faydası vardır. 

2)  y-linolenik asit: Kenevir yağının besinsel değerini artırmaktadır. 

3) β-sitosterol: Antiviral (virüs karşıtı), antifungal (mantar önleyici), antienflamatuvar (iltihap önleyici) ve antihiperlipidemik (aşırı yağlanmayı önleyici) özellikler ihtiva etmektedir. 

4) Metil salisilat: antienflamatuvar (iltihap önleyici), analjezik (ağrı kesici) ve antipiretik (ateş düşürücü) etkileri olduğu bilinmektedir. 

5) Tokoferol (E vitamini): Kenevir yağını takviye olarak almakla kalmayıp, doğrudan cildinize de uygulayabilirsiniz. Mükemmel bir nemlendirici olmakla kalmaz, aynı zamanda kepek, sebore ve kaşıntı gibi irritasyonu azaltmaya da yardımcı olur.

6) Terpenoid: Yağın bileşiğindeki terpenler yağa antienflamatuvar (iltihap karşıtı), antialerjik ve sitoprotektif (hücre koruyucu) özellikler de kazandırmaktadır. Daha ileri bir okuma için lütfen bkz. “Kenevir ve Sağlık Alanında Kullanımı”, Selda YILDIRIM, Ufuk KOCA CALISKAN, Ankara Ecz. Fak.Derg./J.Fac.Pharm.Ankara, 44(1): 112-136, 2020. 

Kullanımı;

1) Gıda takviyesi olarak: Kenevir yağının sağlığa olan yararlarından faydalanmak isterseniz, her sabah aç karnına bir tatlı kaşığı içilebilir. Günlük ihtiyaç duyacağınız enerji ve vitamini büyük oranda karşılayacak, hem zihinsel aktivitelerinizi destekleyecek hem de bağırsak floranızı düzenleyecektir. Kenevir yağı yüksek oranda Omega 3 yağ asidi içermesi nedeniyle çocuklarda beyin gelişimini desteklerken, yetişkinlerde ise beyin sağlığını korumaktadır. Ayrıca Omega 3 yağ asitlerinin kalp ve damar hücrelerini yenilediği de bilinmektedir. Virüs karşıtı özellikleri sayesinde sizi ve sevdiklerinizi hastalıklara karşı koruyacaktır.  

2)  Cilt bakımı: Kenevir yağı içeriğindeki yüksek orandaki E Vitamini ile hem cildinizi hem de saç köklerinizi besler. Temiz ve nemli cilde uygulandığında, 5-10 dk gibi kısa bir süre içerisinde cilt tarafından emildiği için yağlılık hissi bırakmaz. Her gece uyumadan önce cildinizi temizledikten sonra birkaç damla avucunuza alarak yumuşak bir masaj eşliğinde cildinize uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanımdan sonra cilt tonunuzda bir gelişme, hatta cildinizde bebeksi bir parlaklık fark edeceksiniz.

Ayrıca kenevir yağının, içerdiği yararlı bileşenleri sayesinde yatak veya diyabet yaralarının da iyileşme sürecini hızlandırdığı görülmüştür. Bu tür uygulamalarda yara olan bölgenize topikal olarak yine yumuşak bir masaj eşliğinde uygulayabilirsiniz.

Nedenini bildiğiniz kronik ağrılarınız var ise, kenevir yağı içeriğindeki bileşenler sayesinde kronik ağrılarda yüz güldüren sonuçlar almanızı da sağlayacaktır. Ancak nedenini bilmediğiniz ağrılarınız var ise öncelikle bir hekime görünmenizde yarar vardır.

3) Saç bakımı: Saç köklerinize yumuşak bir masaj eşliğinde uygulayabilirsiniz. Yarım saat veya bir saat beklettikten sonra yıkayarak arındırabilirsiniz. Duş sonrasında nemli saçlarınıza birkaç damla uygulamanız durumunda ise saçlarınız daha parlak ve bakımlı görünecektir.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *